Oto kilka ciekawostek o niedźwiedziach polarnych:

  1. Niedźwiedzie polarne są największymi lądowymi drapieżnikami: Dorosłe osobniki mogą ważyć od 350 do nawet 700 kg, a samce są zazwyczaj większe od samic.
  2. Ich sierść jest przezroczysta, a nie biała: Choć wydają się białe, włosy niedźwiedzi polarnych są przezroczyste, co pomaga im w pochłanianiu światła słonecznego i przenoszeniu go do czarnej skóry, która działa jak izolator cieplny.
  3. Niedźwiedzie polarne są doskonałymi pływakami: Potrafią przepłynąć nawet kilka kilometrów w poszukiwaniu pożywienia, korzystając z silnych łap i pływając jak płetwal błękitny.
  4. Ich dieta opiera się głównie na tłustych ssakach morskich: Głównym pokarmem niedźwiedzi polarnych są foki, morsy i czasami wieloryby, które dostarczają im niezbędnych kalorii do przetrwania w surowym środowisku Arktyki.
  5. Są uznawane za zagrożone gatunki: Zmiana klimatu i utrata lodowców arktycznych zagrażają siedliskom niedźwiedzi polarnych, co sprawia, że ​​są one coraz bardziej narażone na zagrożenie wyginięciem.
  6. Mają doskonały węch: Niedźwiedzie polarne potrafią wyczuć zdobycz z odległości nawet kilku kilometrów, co czyni ich niezwykle skutecznymi myśliwymi.
  7. Spora część ich życia spędzana jest na lodowcach: Niedźwiedzie polarna spędzają większość swojego życia na lodowcach, polując na foki i inne zwierzęta morskie. Są znane z długich wędrówek przez lodowce, poszukując pożywienia.
  8. Samice rodzą młode zwykle zimą: Samice często rodzą swoje młode na lodowcach zimą, zapewniając im ochronę i ciepło w początkowych miesiącach życia.