Cześć! Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jak działa Twoje ucho i dlaczego możesz słyszeć dźwięki? Dziś opowiem Ci trochę o budowie ucha!

Twoje ucho składa się z trzech głównych części: ucha zewnętrznego, ucha środkowego i ucha wewnętrznego.

  1. Ucho zewnętrzne: To ta część ucha, którą widzisz na zewnątrz. Składa się z małżowiny usznej i przewodu słuchowego zewnętrznego. Małżowina uszna to ta część ucha, która wygląda jak skorupka muszli. Przewód słuchowy zewnętrzny prowadzi dźwięki do wnętrza ucha.
  2. Ucho środkowe: To bardziej wewnętrzna część ucha, która zawiera trzy maleńkie kości zwane młoteczką, kowadełkiem i strzemionkiem. Te kości pomagają przekazywać dźwięki z ucha zewnętrznego do ucha wewnętrznego.
  3. Ucho wewnętrzne: To najgłębsza część ucha. Znajduje się tam ślimak, który pomaga przetwarzać dźwięki na sygnały, które Twój mózg może zrozumieć.

Gdy dźwięki docierają do Twojego ucha zewnętrznego, przemieszczają się przez ucho środkowe, a następnie do ucha wewnętrznego. Tam ślimak przekształca dźwięki na sygnały nerwowe, które są wysyłane do Twojego mózgu. To właśnie dlatego możesz słyszeć dźwięki!

Dlatego pamiętaj, aby dbać o swoje uszy, chronić je przed głośnymi dźwiękami i regularnie sprawdzać swoje słuchanie!