Prawidłowe mycie rąk jest kluczowym krokiem w utrzymaniu higieny osobistej i zapobieganiu rozprzestrzenianiu się chorób. Oto kilka kroków, które należy wykonać:

  1. Nawilżenie rąk wodą: Zwilż ręce czystą wodą, aby rozpocząć proces mycia.
  2. Nanieś mydło: Nałóż dość mydła, aby pokryć całe powierzchnie dłoni, włączając w to wewnętrzne i zewnętrzne powierzchnie dłoni, palce, krawędzie dłoni, kciuki oraz przestrzenie między palcami.
  3. Wytarcie dłoni: Potrzyj dłonie razem, aby rozprowadzić mydło na całej powierzchni dłoni. Upewnij się, że mydło dotrze do wszystkich zakamarków.
  4. Prawidłowe pocieranie: Pocieraj dłonie dłonią o dłoń, a także pocieraj każdy palec z osobna. Nie zapomnij również o czyszczeniu krawędzi dłoni oraz przestrzeni między palcami.
  5. Czas mycia: Myj ręce przez co najmniej 20 sekund. Możesz śpiewać „Sto lat” lub inną krótką piosenkę, aby upewnić się, że myjesz przez odpowiedni czas 🙂
  6. Płukanie: Spłucz ręce pod bieżącą wodą, usuwając całe mydło.
  7. Odpowiednie osuszenie: Osusz ręce czystym ręcznikiem papierowym lub czystym ręcznikiem, starając się unikać wspólnego korzystania z ręczników.
  8. Zamknięcie kranu: Jeśli to możliwe, użyj ręcznika papierowego do zamknięcia kranu, aby uniknąć ponownego zanieczyszczenia dłoni.

Regularne mycie rąk, zwłaszcza po kontakcie z potencjalnie zanieczyszczonymi powierzchniami oraz przed jedzeniem czy przygotowywaniem posiłków, może znacznie zmniejszyć ryzyko zachorowania na różne choroby.